ПЕРОН 2018 - ИНТЕРВЈУ СА ДИРЕКТОРОМ

 

ДОМ У КОМ СУ ЂАЦИ ПУТОКАЗ

,,До сада нисам чуо глас родитеља. Један од приоритета којем ћу у наредном периоду посветити више пажње је да се глас и жеље родитеља чују.''

Прву ствар коју је урадио чим је крочио у Дом, Роквић је питао ученике, односно станаре те установе шта све треба променити,како би време које они проводе у Дому било лепше и лагодније.
- Прво сам питао станаре како изгледа живот у самом Дому и шта све треба променити. Организовао сам састанак са ученичким Парламентом и од њих сам заправо добио све смернице, и путоказ како требa решавати ствари у установи. Били су изненађени што могу све да кажу у лице одговорнима из Дома, без задршке, да се жале, критикују и укажу на проблеме. На састанку су били представници Дома, од шефа обезбеђења, преко васпитача, шефа кухиње и осталих. Састанак је прошао сјајно, јер сам сагледао праву слику из правог угла. Када се установе проблеми, много их је лакше решити, јер знате са које стране треба да посматрате ствари, у овом случају из угла наших ученика, због којих Дом постоји – каже Роквић.
Зато ће у наредном периоду становници Дома равноправно одређивали развојни пут ове установе.
- Мени се конкретно није свидела трпезарија, старомoдна је и не приличи деци да ту обедују. Деца се слажу. Зато желим да им направим модерну трпезарију, по угледу на ресторан у коме ће они уживати. Моја замисао је и да им направимо клуб, односно кафић у ком ће боравити и неће имати потребу да иду ван како би ишли на кафу, јер су у оквиру установе безбедни, а такође плаћали би по повлашћеним ценама, од по 40 или 50 динара. Свакако, ове ствари не можемо да реализујемо “преко ноћи”, потребно је време, али ћу се ја потрудити да то буде што брже. Једна од највећих замерки била је храна. Ученици су желели да им на менију једном недељно буде пица, као и еуро крем, бечка шницла… Одмах смо наручили апарат за пицу који би ускоро требало да стигне. Мени се знатно побољшао, чему сведочи и чињеница да за трећину деце од тада више долази на оброке. Не желимо да се деца хране у пекарама и фаст фудовима и троше новац, јер је домска храна сада знатно боља – наглашава Роквић.
Још једна ствар коју планира да ургентно поправи су камере и видео надзор, јер од 100 камера ради тек трећина, а безбедност ученика мора бити на првом месту.
- Ученици су се жалили на спор интернет у собама, идеја је да им обезбедимо бржи интернет, као у хотелу, где би свака соба имала одличан интернет током 24 сата. Такође, ускоро ћемо добити 600 картица за мобилне телефоне, како би сви ученици били умрежени са васпитачима, свим људима из Дома и међусобно и како би комуницирали потпуно бесплатно. То би у великој мери олакшало организацију и живот у самом Дому – каже Саша Роквић.
Од свог постанка ова установа носи име Дом ученика Железничке школе, међутим маlо ко зна да ту има ученика који похађају више од 40 различитих школа на територији Београда, од техничких, медицинских, уметничких и осталих.
- Дом више не припада Железницама Србије, већ Влади Републике Србије и Министaрству просвете, науке и технолошког развоја. Ускоро ћемо поднети иницијативу да Дом промени име и понесе име неког од наших научника. Нису само деца збуњена приликом уписа, већ и родитељи који мисле да за Дом могу да конкуришу само деца која упишу Железничку школу – каже он.
Ученици ће до краја ове школске године добити преуређену теретану, забавни клуб где ће бити смештен билијар, стони фудбал и пикадо.
- Могуће је да ћемо продужити боравак ученика напољу за пола сата, сада кад крену топлији дани, јер је то жеља наших ученика – обећава Роквић.
Саша, хвала Вам и настављамо разговор, ускоро.